A car travels along a path A-B-C-D (along segments AB, BC and CD). Points A, B, C, D are equidistant from each other, what was the speed of the car while travelling in the segment CD? I. The total distance covered by the car is 288 km and the speed of the car in segment BC is 72 km/h. II. The average speed of the car during the entire Journey is 72 km/h. The speed of the car to cover segments AB, BC and CD Is in the ratio of 15 : 12 : 10 respectively.
A car travels along a path A-B-C-D (along segments AB, BC and CD). Points A, B, C, D are equidistant from each other, what was the speed of the car while travelling in the segment CD? I. The total distance covered by the car is 288 km and the speed of the car in segment BC is 72 km/h. II. The average speed of the car during the entire Journey is 72 km/h. The speed of the car to cover segments AB, BC and CD Is in the ratio of 15 : 12 : 10 respectively. Correct Answer The data in statement II alone are sufficient to answer the question, while the data in statement I alone are not sufficient to answer the question
Concept:
Speed ratio of two train = x : y
Time ratio of two train = y : x (∵ Time is inversely proportional to speed)
Speed = Distance/time
Calculation:
From statement II,
Speed ratio to cover AB, BC and CD = 15x : 12x : 10x
⇒ (3 × 15 × 12 × 10)x/(15 × 12 + 12 × 10 + 15 × 10) = 72
⇒ x = 72/12 = 6
10x = 10 × 6 = 60 km/hr
∴ The data in statement II alone are sufficient to answer the question, while the data in statement I alone are not sufficient to answer the question