What is the minimum power rating required for a transistor used in class A amplifier with a single transistor if the amplifier delivers 50 W to a transformer-coupled load? Assume that the transformer is ideal?

What is the minimum power rating required for a transistor used in class A amplifier with a single transistor if the amplifier delivers 50 W to a transformer-coupled load? Assume that the transformer is ideal? Correct Answer 100 W

Concept:

  • The maximum efficiency of a class A amplifier is 50%
  • The maximum efficiency of a class B amplifier is 78.5%
  • The maximum efficiency of a class C amplifier is 90%.

 

Application:

Efficiency = ouput/input

The maximum efficiency = 50% = 0.5

Output = 50 W

Minimum input required = Output/maximum efficiency

= 50/0.5 = 100 W

Related Questions