An ideal transformer is having 150 turns primary and 750 turns secondary. The primary coil is connected to a 240 V, 50 Hz source. The secondary winding supplies a load of 4 A at lagging power factor of 0.8. What is the power supplied by the transformer to the load?
An ideal transformer is having 150 turns primary and 750 turns secondary. The primary coil is connected to a 240 V, 50 Hz source. The secondary winding supplies a load of 4 A at lagging power factor of 0.8. What is the power supplied by the transformer to the load? Correct Answer 3840 W
Concept:
- For a single-phase transformer power is P = VIcos ϕ
- Based on the side for which the power is to be calculated, the voltage and current of that side are taken.
- For a transformer the relation between the turns ratio and the primary and secondary voltages is given by the formula; V1 : V2 = N1 : N2
Calculation:
N1 (Primary turns) = 150
N2 (Secondary turns) = 750
Turns ratio = N1 : N2 = 150:750
Turns ratio = 1:5
V1 = 240 V
V1 : V2 = N1 : N2
⇒ 240 / V2 = 1/5
⇒ V2 = 1200 V
Power supplied = P = VI cos ϕ
P = 1200 × 4 × 0.8 = 3840 W
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025