Two stations A and B were 310 km apart on a straight line. One train starts from A at 10 a.m. and travels towards B at 40 km/hr. Another train starts from B at 11 a.m. and travels towards A at a speed of 50 km/hr. At what time will they meet?

Two stations A and B were 310 km apart on a straight line. One train starts from A at 10 a.m. and travels towards B at 40 km/hr. Another train starts from B at 11 a.m. and travels towards A at a speed of 50 km/hr. At what time will they meet? Correct Answer 2 P.M

Given:

Distance between stations A and B = 310 km

Speed of train A that starts at 10 a.m = 40 km/hr

Speed of train B that starts at 11 a.m = 50 km/hr

Formula used:

When to bodies are moving in the opposite direction, the relative speed is calculated by adding the speed of both the bodies.

Calculation:

Distance travelled by one train between 10 a.m and 11 a.m = 40 km

Distance left = 310 km – 40 km = 270 km

Relative speed of both trains = (40 + 50) km/hr = 90 km/hr

Time taken to cover remaining distance = (270/90) hours = 3 hours

Time to meet = 11 a.m + 3 hours = 2 P.M

∴ The time at which both trains will meet is 2 P.M

Related Questions