Two stations A and B are 110 km apart on a straight line. One train starts from A at 7 a.m and travels towards B at 20 kmph. Another train starts from B at 8 a.m. and travels onwards A at a speed of 25 kmph. At what time will they meet?
Two stations A and B are 110 km apart on a straight line. One train starts from A at 7 a.m and travels towards B at 20 kmph. Another train starts from B at 8 a.m. and travels onwards A at a speed of 25 kmph. At what time will they meet? Correct Answer 10 a.m.
Given:
Distance between the two stations = 110 km
Train from station A starts at 7 a.m
Train from station B starts at 8 a.m
Speed of Train from A = 20kmph
Speed of Train from B = 25kmph
Formula Used:
Distance = speed × Time
Calculation:
Let us assume that two trains meet x hours after 7.am
Distance travelled by train from A = 20x km
Distance travelled by train from B = 25(x - 1) km
According to question,
⇒ 20x + 25(x -1) = 110
⇒ 45x = 135
⇒ x = 3 hour
They will meet at 3 hours after 7 a.m
∴ They will meet at 10 a.m