Two stations A and B are 200 km apart on a straight track. One train starts from A at 7 a.m. and travels towards B at 20 kmph. Another train starts from B at 8 a.m. and travels towards A at a speed of 25 kmph. At what time will they meet?

Two stations A and B are 200 km apart on a straight track. One train starts from A at 7 a.m. and travels towards B at 20 kmph. Another train starts from B at 8 a.m. and travels towards A at a speed of 25 kmph. At what time will they meet? Correct Answer 12 p.m.

Assume both trains meet after 'p' hours after 7 a.m.Distance covered by train starting from A in 'p' hours = 20p kmDistance covered by train starting from B in (p-1) hours = 25(p-1)Total distance = 200=> 20x + 25(x-1) = 200=> 45x = 225=> p= 5Means, they meet after 5 hours after 7 am, ie, they meet at 12 p.m.

Related Questions

The question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given is sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of mathematics to choose the best possible answer. Train A departs at 9 : 20 am and train B departs at 10 : 50 am and they travel towards each other. After how much amount of time will the trains meet? I) Train A travels with a speed of 10 kmph and the difference between the speed of two trains is 6 kmph and both the trains are 160 km apart. II) Train B travels at a speed greater than Train A which travels with 10 kmph by 6kmph separated by a distance of 160 km.