The distance between two countries P and Q which are joined by land route is 5000 km. A train starts from country P at 6:00 am and travels towards country Q at the speed of 250 km/hr. Another train starts from country Q at 10:00 am and travels towards country P at the speed of 150 km/hr. At what time they will meet each other? 

The distance between two countries P and Q which are joined by land route is 5000 km. A train starts from country P at 6:00 am and travels towards country Q at the speed of 250 km/hr. Another train starts from country Q at 10:00 am and travels towards country P at the speed of 150 km/hr. At what time they will meet each other?  Correct Answer 8:00 pm

Given:

Distance between two countries P and Q = 5000 km

A train starts from country P at 6:00 am at the speed = 250 km/hr

Second train B starts from country Q at 10:00 am at the speed = 150 km

Formula:

If the speed of the two trains be x km/hr and y km/hr respectively if x > y.

Relative speed, if opposite directions = (x + y) km/hr

Speed = Distance/Time

Calculation:

Distance cover by train A in 4 hrs (10 - 6 =  4 hours) = 250 × 4 = 1000 km

Remaining distance between two countries P and Q which is to be covered by both trains = 5000 - 1000 = 4000 km

Relative speed of both train if they running opposite direction = 250 + 150 = 400 km / hr

Time taken after 10 am to meet = 4000/400 = 10 hrs

∴ Required time = 10:00 am + 10 hrs = 8:00 pm 

Related Questions

The question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given is sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of mathematics to choose the best possible answer. Train A departs at 9 : 20 am and train B departs at 10 : 50 am and they travel towards each other. After how much amount of time will the trains meet? I) Train A travels with a speed of 10 kmph and the difference between the speed of two trains is 6 kmph and both the trains are 160 km apart. II) Train B travels at a speed greater than Train A which travels with 10 kmph by 6kmph separated by a distance of 160 km.
Each of the question below consists of a question and three statements number I, II and III given below it. You have to decide whether the data provided in the statement are sufficient to answer the question. If the bus is travelling from Surat to Ahmadabad and a car is travelling from Ahmadabad to Surat, then what is the distance between Surat and Ahmadabad? I. The speed of a car is 40% less than the speed of bus. Bus started at 9 am and car started at 10 am and they meet at 3 pm of the same day. II. After travelling for 1 hour, because of traffic average speed of bus is decreased by 20% and covers distance between Surat to Ahmadabad in 11 hours. Original speed of car is 20% less than original speed of bus and before crossing bus it covered 200 km if starts 1 hour later than bus. After crossing car, bus covers remaining distance in 5 hours. III. Speed of bus is 10 km/hr more than the speed of car and before crossing car ratio of distances covered bus and car in same time was 5 : 4. Time taken by car to cover the distance between Ahmadabad and Surat is 2 hours 15 minutes more than time taken by bus to cover the same distance.