The distance between Delhi and Patna is 360 km. A train starts from Delhi and travels towards Patna at speed of 50 kmph. Another train starts from Patna towards Delhi at speed of 70 kmph. In what time will they meet each other?

The distance between Delhi and Patna is 360 km. A train starts from Delhi and travels towards Patna at speed of 50 kmph. Another train starts from Patna towards Delhi at speed of 70 kmph. In what time will they meet each other? Correct Answer 3 hours

Given:

Distance = 360 km

Speed of train from Delhi to Patna = 50 kmph

Speed of train from Patna to Delhi = 70 kmph

Formula used:

Time = Distance/Speed

Calculation:

The relative speed of trains as they are moving towards each other = (50 + 70) kmph

⇒ 120 kmph

Time = 360/120 = 3

∴ The trains will meet each other after 3 hours

Related Questions

The question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given is sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of mathematics to choose the best possible answer. Train A departs at 9 : 20 am and train B departs at 10 : 50 am and they travel towards each other. After how much amount of time will the trains meet? I) Train A travels with a speed of 10 kmph and the difference between the speed of two trains is 6 kmph and both the trains are 160 km apart. II) Train B travels at a speed greater than Train A which travels with 10 kmph by 6kmph separated by a distance of 160 km.