Last year the total number of students in a school was 4500. 48% of the total students were females .This year 60 males left the school. What is the present ratio of the number of males to the number of males to the number of females in the school?
Last year the total number of students in a school was 4500. 48% of the total students were females .This year 60 males left the school. What is the present ratio of the number of males to the number of males to the number of females in the school? Correct Answer None of these
Given:
Total number of student 4500, females 48% then males 52%
Calculation:
⇒ Original number of females = 4500 of 48% = 2160
Original number of males = 4500 - 2160
Original number of males = 2340
Then 60 males left the school
⇒ New number of males = 2340 - 60 = 2280
⇒ So required ratio = 2280 : 2160
⇒ 19 : 18
∴ The required ratio of Males & Females is 19 : 18
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025