The distance between Surat and Ahmedabad is 280 km. Satish starts from Surat at 6:00 a.m. and drives in his car towards Ahmedabad at a constant speed of 50 km/h. After two hours, he increases his speed to 60 km/h and maintains the speed till he reaches Ahmedabad. At what time will he reach Ahmedabad?
The distance between Surat and Ahmedabad is 280 km. Satish starts from Surat at 6:00 a.m. and drives in his car towards Ahmedabad at a constant speed of 50 km/h. After two hours, he increases his speed to 60 km/h and maintains the speed till he reaches Ahmedabad. At what time will he reach Ahmedabad? Correct Answer 11:00 a.m.
Formula:
Speed = Distance/Time
Calculation:
From 6 am, He drives for 2 hours with a constant speed of 50km/h,
So distance covered = speed × time = 50 × 2 = 100km.
The time is now 8 am, He increases his speed and drives with a speed of 60km/h to cover the remaining distance (280 - 100) = 180km
So time taken = distance/speed = 180/60= 3 hour.
Initially, drives for 2 hours then again for 3 hours,
Total 5 hours, from 6:a.m.
Therefore at 11 am he will reach Ahmedabad.
Hence, 11 a.m. is the correct answer.