A vendor marked the price of a commodity 50% above the cost price. He allowed two successive discounts of 30% and 25% to a customer. As a result, he incurred a loss of 722.50. Had he not offered the successive discounts, what would have been the selling price of the commodity?
A vendor marked the price of a commodity 50% above the cost price. He allowed two successive discounts of 30% and 25% to a customer. As a result, he incurred a loss of 722.50. Had he not offered the successive discounts, what would have been the selling price of the commodity? Correct Answer 5100
Given:
He incurred a loss of 722.50
Calculation:
Let the cost price of commodities be 100x.
⇒ Mark price of the commodity = 150x
⇒ Selling price after two successive discounts = (70/100) × (75/100) × 150x
⇒ 0.70 × 0.75 × 150x = 100x - 722.50
⇒ x = 34
⇒ The selling price of without discounts 150 × 34 = 5100
∴ The required result is 5100.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025