A vegetable seller purchased 40 kg of tomatoes at Rs. 10 per kg. He found 5% of the tomatoes to be rotten. If he decides to sell the remaining tomatoes at Rs. 15 per kg, what will be his gain percentage?
A vegetable seller purchased 40 kg of tomatoes at Rs. 10 per kg. He found 5% of the tomatoes to be rotten. If he decides to sell the remaining tomatoes at Rs. 15 per kg, what will be his gain percentage? Correct Answer 42.5%
Given:
A vegetable seller purchased 40 kg of tomatoes = Rs. 10 per kg
Rotten tomatoes = 5%
Sold the tomatoes for = Rs. 15 per kg
Concept used:
P = S.P – C.P
P% = (P/C.P) × 100
Where,
P → Profit
S.P → Selling price
C.P → Cost price
P% → Profit%
Calculation:
Total cost price of the tomatoes = 40 × 10 = Rs. 400
Rotten tomatoes = 5%
Remaining tomatoes = 40 × 95/100 = 38 kg
Sold the tomatoes for = Rs. 15 per kg
Selling price of the tomatoes = 38 × 15 = Rs. 570
Gain = 570 – 400 = Rs. 170
Gain% = (170/400) × 100 = 42.5%
∴ The gain% of the tomatoes is 42.5%.