A student requires 221 days attendance to appear in an examination. A students has 208 days attendance and is declared ineligible by 5% attendance. What is the percentage of attendance required to appear in the examination?

A student requires 221 days attendance to appear in an examination. A students has 208 days attendance and is declared ineligible by 5% attendance. What is the percentage of attendance required to appear in the examination? Correct Answer 85%

Given:

Number of days attendance required of examination = 221

Calculation:

Number of days attended by student = 208

Let total attendance be n.

⇒ 208 + 5/100 × n = 221

⇒ n = 260

Total attendance days = 260

∴ % of attendance required of examination = 221/260 × 100 = 85%

Related Questions