A bus is travelling at a constant speed of 48 Km/hr. What is the distance travelled by bus from 1:20 pm to 3:40 pm?
A bus is travelling at a constant speed of 48 Km/hr. What is the distance travelled by bus from 1:20 pm to 3:40 pm? Correct Answer 112 Km
Given:
Speed of the bus = 48 km / hr
Time = 1.20 pm to 3.40 pm
Calculation:
Speed = Distance / Time
Distance = Speed × Time
Now,
Duration = 1.20 pm to 3.40 pm = 2hrs 20 min
= 2 + ( 1 / 3 ) hrs = 7 / 3 hrs
Distance travelled = 48 × ( 7 / 3 )
= 16 × 7 = 112 km
∴ The distance travelled by the bus is 112 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025