If Ian and Paul bought some bourbon bottles at prices varying from $200 to $250 each and sold at prices varying from $ 300 to $ 350 each. what is the maximum possible gain percent that can be made by selling 15 bottles.
If Ian and Paul bought some bourbon bottles at prices varying from $200 to $250 each and sold at prices varying from $ 300 to $ 350 each. what is the maximum possible gain percent that can be made by selling 15 bottles. Correct Answer 75
Given
Variation in Cost Price (CP) = $200 to $250
Variation in Selling Price (SP) = $300 to $350
Concept / Formula used
(Profit / CP) × 100 = Profit %
Low CP and High SP will give maximum profit
Calculation
Lowest possible CP = $200
CP of 15 bourbon bottles = 15 × 200 = $3000
Highest possible SP = $350
SP of 15 bourbon bottles = 350 × 15 = $5250
Maximum possible profit % = (5250 - 3000) ×100 / 3000 = 75%
∴ Ian and Paul can have maximum 75% profit on selling 15 bottles.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025