A car has to cover a distance of 200 km in 8 hours. If it covers half of the distance in (3/4th) of the time. What should be its speed to cover the remaining distance? A. Speed required to cover 650 km in 13 h B. Speed required to cover 750 km in 30 h C. 50 D. 15
A car has to cover a distance of 200 km in 8 hours. If it covers half of the distance in (3/4th) of the time. What should be its speed to cover the remaining distance? A. Speed required to cover 650 km in 13 h B. Speed required to cover 750 km in 30 h C. 50 D. 15 Correct Answer A and C
Given:
Distance covered by car in 8 hours = 200 km
Calculation:
First half of the distance = 100 km
Time taken to cover first 100 km = (3/4) × 8 = 6 h
Second half of the distance = 100 km
Time taken to cover second half = 8 – 6 = 2 h
Speed of the car while covering second half of the distance = 100/2 = 50 km/h
A. Speed required to cover 650 km in 13 h
Speed = 650/13 = 50 km/h
A is correct.
C. 50
C is correct.
∴ A and C is correct.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025