A, B, and C started a business by investing Rs. 24000, Rs. 32000, and Rs. 18000 respectively. A and B are active partners and get 15% and 12% of total profit and the remaining profit is to be distributed among them in the ratio of their investments. If C got Rs. 65700 as a profit, then what was the total amount of profit?
A, B, and C started a business by investing Rs. 24000, Rs. 32000, and Rs. 18000 respectively. A and B are active partners and get 15% and 12% of total profit and the remaining profit is to be distributed among them in the ratio of their investments. If C got Rs. 65700 as a profit, then what was the total amount of profit? Correct Answer Rs. 370000
Given:
A, B, and C started a business by investing Rs. 24000, Rs. 32000, and Rs. 18000 respectively. A and B are active partners and get 15% and 12% of total profit and the remaining profit is to be distributed among them in the ratio of their investments
Formula Used:
Profit = Investment × Time
Calculation:
Ratio of their investment = 24 : 32 : 18
⇒ 12 : 16 : 9
Let the total profit be Rs.x
A's share of profit = 15% of x = 15x/100
B's share of profit = 12% of x = 12x/100
Remaining profit = x – (15x/100) – (12x/100) = 73x/100
C's share of profit = (9/37) × (73x/100)
According to question,
(9/37) × (73x/100) = 65700
⇒ (9/37) × (x/100) = 900
⇒ x = 370000
∴ The total profit is Rs. 370000.