X, Y, and Z started a business in partnership by investing ₹ 6000, ₹ 8000, and ₹ 12,000, respectively. X and Y are active partners and get 10% and 20% of total profit respectively and the remaining profit is to be distributed among them in the ratio of their investment. If Z got a total ₹ 1260 as a profit, then, what was the total amount of profit?

X, Y, and Z started a business in partnership by investing ₹ 6000, ₹ 8000, and ₹ 12,000, respectively. X and Y are active partners and get 10% and 20% of total profit respectively and the remaining profit is to be distributed among them in the ratio of their investment. If Z got a total ₹ 1260 as a profit, then, what was the total amount of profit? Correct Answer ₹ 3900

Given:

X = ₹ 6000, Y = ₹ 8000, Z = ₹ 12,000

X and Y are active partner and receives 10% and 20% of total profit respectively.

Z’s profit share = ₹ 1260

Calculation:

The ratio of the investment of X, Y and Z = 6000 : 8000 : 12000

⇒ 3 : 4 : 6

Suppose the total amount of profit is 100x.

Being active partners X and Y receives 10% and 20% of total profit.

Therefore, remaining profit = 70% of 100x = 70x

∴ Share of profit of Z = 6/13 × 70x

According to question -

⇒ 6/13 × 70x = 1260

⇒ 420x/13 = 1260

⇒ x/13 = 3

⇒ x = (13 × 3)

⇒ x = 39

⇒ 100x = 3900

∴ The total amount of profit was ₹ 3900

Related Questions