An employee is required to contribute 10% of his pay to General Provident Fund. If he gets Rs. 13500 at net pay in a month after deduction, then what is the monthly General Provident Fund contribution (assuming no other deductions)?

An employee is required to contribute 10% of his pay to General Provident Fund. If he gets Rs. 13500 at net pay in a month after deduction, then what is the monthly General Provident Fund contribution (assuming no other deductions)? Correct Answer Rs. 1500

CONCEPT: 

The monthly General Provident Fund contribution,

PF = Total pay - Total Pay after deduction      ...(1)

CALCULATION: 

Given:

  • Net pay in a month after deduction = Rs. 13500 
  • He pays in general provident fund = 10% of total
  • Let total fund(x) = 100%
  • He pays 10% in  the general provident fund

⇒ Remaining fund = 100% - 10% = 90%

⇒ 90% x =  13500

⇒ x = (13500 × 100) / 90

⇒ x = 15000

  • Using equation number 1,

⇒ PF = 15000 - 13500 

⇒ PF = 1500

∴ The monthly General Provident Fund contribution is Rs. 1500.
So, the correct answer is option 1.

Related Questions