The total number of cars among the three given companies is 10,000. Maruti comprises 30% of it. Toyota has 40% of it and the rest is constituted by Honda. What is the absolute difference between the number of Honda sedan cars and Toyota SUV cars? Type of car Name of company Toyota Honda Maruti Sedan 30% 30% 25% SUV 40% 20% 50% Hatchback 30% 50% 25%
The total number of cars among the three given companies is 10,000. Maruti comprises 30% of it. Toyota has 40% of it and the rest is constituted by Honda. What is the absolute difference between the number of Honda sedan cars and Toyota SUV cars? Type of car Name of company Toyota Honda Maruti Sedan 30% 30% 25% SUV 40% 20% 50% Hatchback 30% 50% 25% Correct Answer 700
Given:
Total cars is 10000
Maruti car 30%, Toyota car 40% and Honda (100 - 30 - 40) = 30%
Calculation:
According to the question,
Total honda cars = 10000 × 30/100
⇒ 3000
Total honda sedan cars are 30% of total honda cars
⇒ 3000 × 30/100 = 900
Total Toyota cars = 10000 × 40/100
⇒ 4000
Total Toyota SUV cars are 40% of total Toyota cars
⇒ 4000 × 40/100
⇒ 1600
The absolute difference between the number of Honda sedan cars and Toyota SUV cars
⇒ 1600 - 900 = 700
∴ The absolute difference between the number of Honda sedan cars and Toyota SUV cars is 700.