In an election, there were only two candidates. The losing candidate got 48% of the total votes. His opponent got 6000 votes more and won by a margin of 3% votes. What was the number of invalid votes?

In an election, there were only two candidates. The losing candidate got 48% of the total votes. His opponent got 6000 votes more and won by a margin of 3% votes. What was the number of invalid votes? Correct Answer 2000

Given:

Votes got by losing candidate = 48% of the total votes

The opponent got 6000 votes more and won by a margin of 3% votes

Calculation:

Let the total votes be = 100% 

3% votes = 6000

Votes received by losing candidate = 48%

Votes received by winning candidate = 48% + 3% = 51% 

Invalid votes = 100% - 48% - 51% = 100% - 99% = 1% 

⇒ 3% = 6000 votes 

∴ 1% of total votes = 6000/3 = 2000 

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. In an election there are three candidates A, B and C.What is the difference between the votes received by A and C if 15% of voters in the city didn't cast their vote? I A got 40% votes and got 7650 less votes than combined votes of B and C. Difference between the votes of B and C is 1850. B got more votes than C. II To win the election a candidate requires 33% of the total eligible votes and A won the election by 450 votes.