In an election in a village, only two candidates P and Q contested, 11% of the voters did not vote and 250 votes were declared as invalid. The candidate P got 750 votes more than his opponent and the candidate P secured 45% votes of the total voters in the voting list. Then, the total number of voters who did not vote is-
In an election in a village, only two candidates P and Q contested, 11% of the voters did not vote and 250 votes were declared as invalid. The candidate P got 750 votes more than his opponent and the candidate P secured 45% votes of the total voters in the voting list. Then, the total number of voters who did not vote is- Correct Answer 5500
Let the total votes in the voting list = 100x
If 11% of the total voters did not vote, then, total polled votes = 89x
If 250 votes are invalid, then, total valid polled votes = (89x – 250)
The candidate P’s votes = 45x
Thus, the candidate Q’s votes = 89x – 250 – 45x = (44x – 250)
According to question,
45x – (44x – 250) = 750
⇒ x + 250 = 750
⇒ x = 750 – 250
⇒ x = 500
So, total number of voters in the voting list is 100x = 50,000
∴ Total number of voters who did not vote = 11% of 50,000 = 5,500