In a Bihar assembly election between two candidates, the total turnout was 70% out of which 14% of the total voters in the voting list were declared invalid. What percent of the votes got by the winner of the election. If the second candidate who got 20% of the total voters in the voting list

In a Bihar assembly election between two candidates, the total turnout was 70% out of which 14% of the total voters in the voting list were declared invalid. What percent of the votes got by the winner of the election. If the second candidate who got 20% of the total voters in the voting list Correct Answer 36%

Given:

Second candidates got votes = 20%

Of the total voters turned out for voting = 70%

Of the total voters, were declared invalid = 14%

Calculation:

Let the total voters be 100

Turnout voters = (70/100) × 100 = 70

Votes that were declared invalid = (14/100) × 100 = 14

Remaining voters = 70 – 14

⇒ 56

Candidates who came second got,

⇒ (20/100) × 100 = 20

⇒ Number of votes winner got = 100 - (30 + 14 + 20) = 36

∴ Percentage of votes won by winning candidates = (36/100) × 100

⇒ 36%

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. In an election there are three candidates A, B and C.What is the difference between the votes received by A and C if 15% of voters in the city didn't cast their vote? I A got 40% votes and got 7650 less votes than combined votes of B and C. Difference between the votes of B and C is 1850. B got more votes than C. II To win the election a candidate requires 33% of the total eligible votes and A won the election by 450 votes.