A train passes a station platform in 57 seconds and a man standing on the platform in 41 seconds. If the speed of the train is 29 m/s, what is the length of the platform? (meter)
A train passes a station platform in 57 seconds and a man standing on the platform in 41 seconds. If the speed of the train is 29 m/s, what is the length of the platform? (meter) Correct Answer 464
Given:
The speed of the train = 29 m/s
Time to pass the station platform = 57 seconds
Time to pass the man = 41 seconds
Formula used:
Speed of the train = Length of train/Time taken to pass a man
Speed of the train = Length of (train + platform)/Time to pass a station platform
Calculation:
Speed of the train = Length of train/Time taken to pass a man
⇒ 29 = Length of train/41
⇒ Length of train = 29 × 41 = 1189 m
Speed of the train = Length of (train + platform)/Time to pass a station platform
⇒ 29 = (1189 + Length of platform)/57
⇒ 1189 + Length of platform = 29 × 57
⇒ 1189 + Length of platform = 1653
⇒ Length of platform = 1653 - 1189 = 464 m
∴ The length of the platform (meter) = 464 m