After a 20% reduction in the price of mangoes, a person is able to buy 12 more mangoes for Rs. 15. What was the price of the mangoes before the reduction?

After a 20% reduction in the price of mangoes, a person is able to buy 12 more mangoes for Rs. 15. What was the price of the mangoes before the reduction? Correct Answer 31.25 <span style="">paisa/mango</span>

Given:

Reduction in price = 20%

Formula Used:

Number of units = Total cost/Cost price per unit

Calculation:

Let assume that the original price of a mango = Rs. x

Reduced price a mango = x - 20%of x = 0.8x

According to question,

15/0.8x - 15/x = 12

⇒ x = Rs. 0.3125

Price = 0.3125 × 100 = 31.25 paisa

∴ The price of the mangoes before the reduction 31.25 paisa

Related Questions