Trader A gives a single discount of 25% and Trader B gives two successive discounts of 20% and 5% on an identical item. If the discount given by A is Rs. 320 more than the discount given by B, then what is the marked price (in Rs.) of the item?
Trader A gives a single discount of 25% and Trader B gives two successive discounts of 20% and 5% on an identical item. If the discount given by A is Rs. 320 more than the discount given by B, then what is the marked price (in Rs.) of the item? Correct Answer 32000
Given:
Trader A gives a single discount of 25%.
Trader B gives two successive discounts of 20% & 5%.
The discount given by A is Rs. 320 more than the discount given by B.
Concept used:
Selling price = Marked price - Discount
Selling price = Marked price × (1 - Discount percentage/100)
Calculation:
Let the marked price of the product be Rs. 1000P.
So,
The selling price of Trader A = 1000P - (1000P × 1/4) = 750P
Now,
The price of Trader B after first discount = 1000P - (1000P × 1/5) = 800P
The final selling price of Trader B after the final discount = 800P - (800P × 1/20) = 760P
According to the question,
760P - 750P = 320
⇒ 10P = 320
⇒ P = 32
⇒ 1000P = 32000
∴ The original marked price of the article is Rs. 32000.
Shortcut Trick Trader A gave 25% discount
Trader B gave two successive discount of 20% & 5% which is equal to (20 + 5 - 100/100) = 24%
According to the questions,
This difference of (25 - 24)% = 1% means Rs. 320.
So, 100% means Rs. 32000
∴ The original marked price of the article is Rs. 32000.