A shopkeeper bought 95 dozen oranges at Rs. 4.50 each. 7 dozen oranges were rotten and so were discarded. He sold the remaining oranges at Rs. 78 per dozen. What is his profit or loss percent (to the nearest integer)?

A shopkeeper bought 95 dozen oranges at Rs. 4.50 each. 7 dozen oranges were rotten and so were discarded. He sold the remaining oranges at Rs. 78 per dozen. What is his profit or loss percent (to the nearest integer)? Correct Answer Profit, 34%

Given:

A shopkeeper bought 95 dozen oranges at Rs. 4.50 each.

7 dozen oranges were rotten and so were discarded.

He sold the remaining oranges at Rs. 78 per dozen

Calculation:

CP of 95 dozen oranges = Rs. 4.50 × 95 × 12 = Rs. 5130

Remaining oranges = 95 - 7 = 88 dozen

SP of 88 dozen oranges = Rs. 78 × 88 = Rs. 6864

∴ Required profit% = /5130 × 100 

= 1734/5130 × 100

= 34%

Related Questions