In a bank examination, 25% of the candidates failed in one subject and 32% failed in another subject while 12% failed in both the subjects. If 2000 candidates appeared at the examination, how many failed in either subject but not in both?

In a bank examination, 25% of the candidates failed in one subject and 32% failed in another subject while 12% failed in both the subjects. If 2000 candidates appeared at the examination, how many failed in either subject but not in both? Correct Answer 660

⇒ No. of students failed in 1st subject = (25/100) × 2000 = 500

⇒ No. of students failed in 2nd subject = (32/100) × 2000 = 640

⇒ No. of students failed in both = (12/100) × 2000 = 240

Thus,

⇒ No. of students failed in 1st subject only = 500 – 240 = 260

⇒ No. of students failed in 2nd subject = 640 – 240 = 400

∴ No. of students failed in either subject = 260 + 400 = 660

Related Questions