The marked price of a top is Rs. 4500. A retailer offers 15% discount on this top and again offers 40% discount on the new price, and then and then again offers 60% discount on the new price. How much customer has to pay finally?

The marked price of a top is Rs. 4500. A retailer offers 15% discount on this top and again offers 40% discount on the new price, and then and then again offers 60% discount on the new price. How much customer has to pay finally? Correct Answer Rs. 918

⇒ x = 15%, y = 40%, z = 50%

⇒ Total discount = (x + y - xy/100)%

⇒ Total discount = (15 + 40 - (15 × 40)/100)% = 49%

⇒ Now, d = 49%, z = 60%

⇒ Final discount = (d + z - (d × z)/100)%

⇒ Final discount = (49 + 60 - (49 × 60)/100)% = 79.6%

⇒ Discount = 79.6% of 4500

⇒ Discount = Rs. 3582

⇒ Selling price = Marked price - Discount

⇒ Selling Price = 4500 - 3582 = Rs. 918

∴ Answer is Rs. 918

Related Questions