The speed of a metro train is 56 km/hr excluding stoppage time and the speed is 49 km/hr if stoppage is included. For how many minutes does it stop per hour?
The speed of a metro train is 56 km/hr excluding stoppage time and the speed is 49 km/hr if stoppage is included. For how many minutes does it stop per hour? Correct Answer 7.5
Short trick:
Required time = 60 – 49/56 × 60 = 7.5 min
Detailed solution:
Speed of the metro train excluding stoppages = 56 km/hrSpeed of the metro train including stoppages = 49 km/hrLoss in speed when including stoppages = 56 − 49 = 7 km/hr
That is in one hour the train covers 7 km less due to stoppage
Time taken for stoppage in an hour = Time taken to cover 7 km at 56 km/hr = distance/speed = 7/56 = 1/8 hr = (1/8) × 60 min = 7.5 min
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025