A metro covers some distance with 3 stoppages and time at each stoppage is 10 minutes. If the distance between each stoppage is 15 km and the train is running with speed 40 km/h, then by what percent speed of the metro should be reduced to cover the same distance without a stoppage in the same time?
A metro covers some distance with 3 stoppages and time at each stoppage is 10 minutes. If the distance between each stoppage is 15 km and the train is running with speed 40 km/h, then by what percent speed of the metro should be reduced to cover the same distance without a stoppage in the same time? Correct Answer 25%
GIVEN:
There are 3 stoppages and distance between each stoppage is 15 km.
Time at each stoppage = 10 minutes
Speed of metro = 40 km/h
CONCEPT:
Basic Speed Time and Distance concept.
FORMULA USED:
Speed = Distance/Time
CALCULATION:
Total distance covered by Metro = 15 × 4 = 60 km
⇒ Total time taken by metro to cover the distance with stoppages
= (60/40) +
= 1.5 + 0.5 = 2 hours
Now,
Speed of metro when it covers the same distance in 2 hours without stoppage
= 60/2 = 30 km/h
⇒ Difference with speed = 40 – 30 = 10 km/h
∴ Required percent = (10/40) × 100 = 25%