The speed of a train is 108 km/hour excluding stoppages and the speed of the train is 90 km/hour including stoppages, then for how many minutes does the train stop per hour?

The speed of a train is 108 km/hour excluding stoppages and the speed of the train is 90 km/hour including stoppages, then for how many minutes does the train stop per hour? Correct Answer 10 minutes

Given:

Formula used:

Speed = distance/time

Calculation:

Since,

The speed of a train is 108 km/hour excluding stoppages

And the speed of the train is 90 km/hour including stoppages.

So, due to stoppage in 1 hour it covers = (108 – 90) km = 18 km less

∴ time taken by train in stoppage = 18/108 = 1/6 hour = 10 minute

Related Questions