Pipe A and Pipe B can together fill a tank in 4 hours. But, if pipe A was stopped for some time and then restarted, it took 6 hours to fill the tank. If pipe A is twice as efficient as pipe B, then for how much time was pipe A stopped?

Pipe A and Pipe B can together fill a tank in 4 hours. But, if pipe A was stopped for some time and then restarted, it took 6 hours to fill the tank. If pipe A is twice as efficient as pipe B, then for how much time was pipe A stopped? Correct Answer 3 hours

Let pipe B take ‘x’ hours to fill the tank alone

Part filled by pipe B in 1 hr. = 1/x

∵ Pipe A is twice as efficient as B, part filled by pipe A in 1 hr. = 2/x

Part filled by pipes A & B in 1 hr. = 1/x + 2/x = 3/x

But, together they can fill the tank in 4 hours,

⇒ 3/x = 1/4

⇒ x = 12

Part filled by A in 1 hr. = 2/x = 2/12 = 1/6

Part filled by B in 1 hr. = 1/12

Now, let pipe A be stopped for ‘t’ hours, then, work done in 6 hours is,

⇒ (6 – t) × 1/6 + 6 × 1/12 = 1

⇒ 1 – t/6 + 1/2 = 1

⇒ t/6 = 1/2

⇒ t = 6/2 = 3 hours

∴ Pipe A was stopped for 3 hours

Related Questions