After repairing a scooter runs at a speed of 54 km/h and before repairing runs at speed of 48 km/h. It covers a certain distance in 6 hours after repairing. How much time will it take to cover the same distance before repairing?
After repairing a scooter runs at a speed of 54 km/h and before repairing runs at speed of 48 km/h. It covers a certain distance in 6 hours after repairing. How much time will it take to cover the same distance before repairing? Correct Answer 6 hours 45 minutes
In the given problem distance travelled is same
Let the time required finally be t
⇒ 54 × 6 = 48 × t
⇒ t = 6.75 hours = 6 hours 45 minutes
∴ the time required before repairing is 6 hours 45 minutes
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025