Niharika bought one item for Rs. 600 and another for Rs. 9000. She paid a 5% sales tax on the first item and 12.5% sales tax on the second item. How much percentage tax approximately did she pay on an average if the two items are taken together?
Niharika bought one item for Rs. 600 and another for Rs. 9000. She paid a 5% sales tax on the first item and 12.5% sales tax on the second item. How much percentage tax approximately did she pay on an average if the two items are taken together? Correct Answer 12%
According to the question,
Tax paid for first item = 600 × (5/100) = Rs.30
Tax paid for second item = 9000 × (12.5/100) = Rs. 1125
Total tax paid = 30 + 1125 = Rs. 1155
Total cost of the items = Rs. 600 + Rs. 9000 = Rs. 9600
Required average percentage = (1155/9600) × 100 = 12.03% ≈ 12%
Hence, she paid 12% tax on an average if the two items are taken together.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025