The average production of pen per day is 3500. On the third and fourth day of production, due to technical issue production rate was 57.14% of production done per day. At the end of the week, to maintain the production, how many pens need to be produced on each remaining day to maintain the average per day by considering equal distribution. 

The average production of pen per day is 3500. On the third and fourth day of production, due to technical issue production rate was 57.14% of production done per day. At the end of the week, to maintain the production, how many pens need to be produced on each remaining day to maintain the average per day by considering equal distribution.  Correct Answer 4500

Average production of pen per day = 3500

Number of days = 7

Total number of pen produced in a week = 3500 × 7 = 24,500

Production on 3rd and 4th day = 57.14% of 3500 = (4/7) × 3500 = 2000

Delayed number = Targeted production – actual production = 24500 – 2 × 3500 – 2 × 2000 = 13500

∴ Required number to produce on remaining each days = 13500/3 = 4500

Related Questions