A bullet fired from a rifle travels at an average speed of 2520 km/hr. It hits the target after 0.2 seconds. How far (in m) is the target from the rifle?
A bullet fired from a rifle travels at an average speed of 2520 km/hr. It hits the target after 0.2 seconds. How far (in m) is the target from the rifle? Correct Answer 140
Speed = 2520 km/hr and time = 0.2 sec = 0.2/3600 hr
∴ Distance = 2520 × (0.2/3600) = 0.140 km = 140 m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025