A bullet fired from a riffle travels at an average speed of 2880 km/h. It hits the target after 0.1 seconds. How far (in metre) is the target from the riffle?
A bullet fired from a riffle travels at an average speed of 2880 km/h. It hits the target after 0.1 seconds. How far (in metre) is the target from the riffle? Correct Answer 80
Given:
Average speed of a bullet which is fired from the riffle = 2880 km/h
Formula used:
Distance = speed × time
Concept used:
m/s = (km/h) × (5/18)
Calculations:
Speed in m/s = 2880 × (5/18) = 800 m/s
Distance = 800 × 0.1 = 80 m
∴ The distance travel by the bullet to hit the target is 80 m.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025