A racing car going at an average speed of 108 km/hr takes 15 minutes to complete a lap on a racing track. By how much should it increase its speed (in km/hr) to complete the lap in 12 minutes?
A racing car going at an average speed of 108 km/hr takes 15 minutes to complete a lap on a racing track. By how much should it increase its speed (in km/hr) to complete the lap in 12 minutes? Correct Answer 27
Distance travelled by racing car in 15 minutes or (15/60) hrs can be given as
⇒ Distance = 108 × (1/4) = 27 km
To complete the lap in 12 minutes or (12/60) hrs can be given as
⇒ Speed = 27/(1/5) = 135 km/hr
∴ It should increase its speed by (135 – 108) = 27 km/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025