A thief steals a bike at 2:30 pm and drive at a speed of 80 km/hr. Police came to know about thief at 3:30 pm and start chasing him with the speed of 90 km/hr. After how much kilometre police will catch the thief?

A thief steals a bike at 2:30 pm and drive at a speed of 80 km/hr. Police came to know about thief at 3:30 pm and start chasing him with the speed of 90 km/hr. After how much kilometre police will catch the thief? Correct Answer 720 km

GIVEN:

Police came to know that thief after 1 hours.

CONCEPT:

So, distance b/w thief and the police 80 km, now police start chasing him with a relative speed

FORMULA USED:

Relative speed = Speed of Police - Speed of thief

 Speed = Distance/Time

CALCULATION:

Relative Speed = (90 - 80) = 10 km/hr.

Time taken by police = 80/10 = 8 hrs.

Distance run by police = 90 × 8 = 720 km

Related Questions