Lata makes 20 kg paneer at home and sells it every morning. From one litre of milk, she makes 200 gms of paneer. The cost of a litre of milk is Rs. 40. How much money does she spend in procuring milk every day?
Lata makes 20 kg paneer at home and sells it every morning. From one litre of milk, she makes 200 gms of paneer. The cost of a litre of milk is Rs. 40. How much money does she spend in procuring milk every day? Correct Answer Rs. 4,000
⇒ Milk used to make 200 gms of panner = 1 litre
⇒ Milk used to make 20 kgs paneer = (20 × 1000/200) × 1 = 100 litre
⇒ Cost of 1 litre milk = Rs. 40
⇒ Cost of 100 litre Milk = 100 × 40 = Rs. 4000
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025