A monkey has to climb a pole of height 60 m. It can climb 5 m in first min and slips 3.5 m in second min; In how much time, monkey will climb on the pole?

A monkey has to climb a pole of height 60 m. It can climb 5 m in first min and slips 3.5 m in second min; In how much time, monkey will climb on the pole? Correct Answer 74 min 54 sec

Total work = 60 m

Work done in 2 minutes = 5 - 3.5 = 1.5

37 × 1.5 = 55.5 m

In 37 steps monkey will be climb = 37 × 1.5 = 55.5 m

Time taken to climb a pole of height 55.5 = 37 × 2 = 74

Time taken to climb remaining 4.5 m = 4.5/5 min

Total times = 74 + 4.5/5 = 74 min 54 sec

Related Questions