A monkey is climbing a tree. In one jump he could climb up to 20% of the total height of the tree, but he also slips down 60% of the height he had jumped. Find the height from the ground at which the monkey will be after 3 jumps. If the total height of the tree is 200 m.

A monkey is climbing a tree. In one jump he could climb up to 20% of the total height of the tree, but he also slips down 60% of the height he had jumped. Find the height from the ground at which the monkey will be after 3 jumps. If the total height of the tree is 200 m. Correct Answer 48 m

Total height of the tree is = 200 m

In one jump monkey can climb = 20% of the total height of the tree = 20% of 200 m = 40 m

But the monkey will slip down 60% of the height he had jumped = 60% of 40 = 24 m

Effective height climbed by monkey in one jump = 40 – 24 = 16 m

∴ Total height climbed by monkey in 3 jumps will be = 16 × 3 = 48 m

Related Questions