The distance between two station A and B is 800 km. A train X starts from A and moves towards B at 40 km/h and another trains Y starts from B and moves towards A at 60 km/h. how far from A will they cross each other?

The distance between two station A and B is 800 km. A train X starts from A and moves towards B at 40 km/h and another trains Y starts from B and moves towards A at 60 km/h. how far from A will they cross each other? Correct Answer 320 km

Speed of B = 60 km/h and Speed of A = 40 km/h

Distance between two station A and B = 800 km

A and B’s total speed = (40 + 60) = 100 km/h

A and B will meet each other in = 800/100 = 8 hrs

A will covers the distance in 8 hrs = 8 × 40 = 320 km/h

Related Questions