The distance between two stations, A and B, is 575 km, A train from station ‘A’ at 3.00 p.m and moves towards station ‘B’ at an average speed of 50 km/h. Another train starts from station ‘B’ at 3.30 p.m and moves towards station ‘A’ at an average speed of 60 km/h, how far from station ‘A’ will the trains meet?

The distance between two stations, A and B, is 575 km, A train from station ‘A’ at 3.00 p.m and moves towards station ‘B’ at an average speed of 50 km/h. Another train starts from station ‘B’ at 3.30 p.m and moves towards station ‘A’ at an average speed of 60 km/h, how far from station ‘A’ will the trains meet? Correct Answer 275 km

The distance between two stations, A and B = 575 km,

Speed of first train = 50 km/hr

Speed of second train = 60 km/hr

Distance covered by first train in 30 min (1/2 hr) = 50 × 1/2 = 25 km

Remaining distance = 575 - 25 = 550 km

Relative speed, if opposite direction = 50 + 60 = 110 km/hr

As we know,

Time = Distance/speed

Both train meet each other in = 550/110 = 5 hrs

Distance covered in 5 hrs by first train = 5 × 50 = 250 km

Total distance covered by first train = 25 + 250 = 275 km

Both trains meet each other 275 km far from station A.

Related Questions