The distance between two stations P and Q is 750 km. One train leaves station P towards station Q at the average speed of 60 kmph. After an hour another train left station Q towards station P at the average speed of 72 kmph. The distance from station Q where the two trains meet is .... km.

The distance between two stations P and Q is 750 km. One train leaves station P towards station Q at the average speed of 60 kmph. After an hour another train left station Q towards station P at the average speed of 72 kmph. The distance from station Q where the two trains meet is .... km. Correct Answer 376.56

Distance between two train = 750 km

Speed of 1st train = 60 kmph

Speed of 2nd train = 72 kmph

Always remember,

For relative speed, opposite direction trains need to add and same direction train need to be the subtract

Relative speed of train = 60 + 72 = 132 kmph

Distance cover by train before meeting = 750 - 60 = 690 km

Time take to meet = 690/132 = 5.23 hours

∴ Distance travel from point Q = 5.23 × Second train speed = 5.23 × 72 = 376.56 km

Related Questions

The question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given is sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of mathematics to choose the best possible answer. Train A departs at 9 : 20 am and train B departs at 10 : 50 am and they travel towards each other. After how much amount of time will the trains meet? I) Train A travels with a speed of 10 kmph and the difference between the speed of two trains is 6 kmph and both the trains are 160 km apart. II) Train B travels at a speed greater than Train A which travels with 10 kmph by 6kmph separated by a distance of 160 km.