A hook attached to a crane is 20 m above ground, and at an angle of elevation of 30° from a car. By how much should the hook be raised so that its angle of elevation with the car is increased to 60°?
A hook attached to a crane is 20 m above ground, and at an angle of elevation of 30° from a car. By how much should the hook be raised so that its angle of elevation with the car is increased to 60°? Correct Answer 40 m
Let the distance between the crane and the car be ‘x’ m
∵ tan θ = opposite/adjacent
⇒ tan 30° = 20/x
⇒ 1/√3 = 20/x
⇒ x = 20√3 m
Let the hook be raised by ‘y’ m to achieve an angle of elevation of 60° as shown below,
⇒ tan 60° = (y + 20)/x
⇒ √3 = (y + 20)/20√3
⇒ 20(3) = y + 20
⇒ y = 60 – 20 = 40 m
∴ The hook should be raised by 40 m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025