The usual average speed of a car on a particular stretch of road is 75 km/hr. On a particular day, the average speed was 12% less than the usual, as a result of which the time taken was 18 minutes more. How long is the stretch of road, in kilometres?
The usual average speed of a car on a particular stretch of road is 75 km/hr. On a particular day, the average speed was 12% less than the usual, as a result of which the time taken was 18 minutes more. How long is the stretch of road, in kilometres? Correct Answer 165
Detailed Solution:
18 min = 3/10 hr
Speed = 75 km/hr
Speed after decreasing = 75 × (88/100) = 66 km/hr
Let the distance be D, then
According to the question:
⇒ D/66 – D/75 = 3/10
⇒ D = 3/10
⇒ D = (10/3) × (75 × 66)/9 = 165 km
Short trick:
Speed ratio before and after decrement of speed = 75 : 66 = 25 : 22
As we know, Time is inversely proportional to speed, then
Time ratio before and after decrement of speed = 22 : 25
According to the question
⇒ 25 – 22 unit = 18 min
⇒ 3 unit = 18 min
⇒ 22 unit = 6 × 22 = 132 min
So, total time = 132/60 hr
As we know,
Distance = Time × speed
Distance = 132/60 × 75 = 165 km