A hemispherical bowl of internal diameter 36 cm is full of a liquid. This liquid is to be filled into cylindrical bottles each of radius 3 cm and height 12 cm. How many such bottles are required to empty the bowl?

A hemispherical bowl of internal diameter 36 cm is full of a liquid. This liquid is to be filled into cylindrical bottles each of radius 3 cm and height 12 cm. How many such bottles are required to empty the bowl? Correct Answer 36

As we know,

Volume of hemisphere = (2/3) × πr3

Volume of cylinder = πR2h

Radius of hemispherical bowl (r) = 36/2 = 18 cm

Radius of cylinder (R) = 3 cm

Height of the cylinder (h) = 12 cm

Let the number of bottles required be n then

πR2h × n = (2/3) × πr3

3 × 3 × 12 × n = (2/3) × 18 × 18 × 18

⇒ n = (2 × 18 × 18 × 18)/(3 × 3 × 3 × 12)

⇒ n = 36

So, the number of bottles required is 36.

Related Questions