A conical vessel whose internal base radius is 18 cm and height 60 cm are full of a liquid. The entire liquid of the vessel is emptied into a cylindrical vessel with an internal radius of 15 cm. The height (in cm) to which the liquid rises in the cylindrical vessel is:

A conical vessel whose internal base radius is 18 cm and height 60 cm are full of a liquid. The entire liquid of the vessel is emptied into a cylindrical vessel with an internal radius of 15 cm. The height (in cm) to which the liquid rises in the cylindrical vessel is: Correct Answer 28.8 cm

Radius of cone (r) = 18 cm

Height of cone (h) = 60 cm

Radius of cylinder (R) = 15 cm

Let the height to which the liquid rises in the cylindrical vessel be H cm.

Volume of cone = 1/3πr2h

Volume of cylinder = πR2h

According to the question

πR2H = 1/3πr2h

15 × 15 × H = 1/3 × 18 × 18 × 60

H = 28.8 cm

Related Questions